Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bayram alışverişi denetimi

AA

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kurban Bayramı öncesinde yaptığı denetimlerle ilgili bilgi verildi.

Bakanlığı’na bağlı ekiplerin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda ara vermeden devam ediyoruz.” mesajı doğrultusunda denetimlerini sürdürdürdüğü belirtildi.

5 günlük denetimin faturası

11 Haziran’dan bayram arifesi 15 Haziran gün sonuna kadar ekonomik faaliyetlerin yoğunlaştığı tatlıcı, şekerci, konfeksiyon gibi sektörlerdeki mükelleflere yönelik ülke genelinde bayram denetimleri yapıldı.

Gaziantep’teki baklavacılar odağa alındı

Denetimler kapsamında Gaziantep’teki baklavacılarda hasılat tespiti de gerçekleştirildi.

8 bin 227 mükellef denetlendi

Bayram öncesi dönemde 8 bin 227 mükellef denetime tabi tutuldu. Denetimlerde kayıt dışı hasılat tespitinde bulunuldu, söz konusu mükellefler incelemeye sevk edildi.

Usulsüzlük yaptığı tespit edilen işletmeler, gerekli işlemlerin yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirildi.

Bayram öncesinde saptanan usulsüzlükler:

Ekipler, 195 mükellefin hatalı KDV oranı uyguladığını, 357 mükellefin ödeme kaydedici cihaz ve satış yazılım programları arasında entegrasyonun bulunmadığını belirledi.

İncelemelerde 13 mükellefin işletmeye ait olmayan POS cihazı kullandığı, 298 mükellefin IBAN yoluyla tahsilat gerçekleştirdiği, 50 mükellefin kayıt dışı faaliyette bulunduğu ve kayıt dışı 18 işçi çalıştırıldığı tespit edildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x